Obustavljeni polasci vozova ka Novom Sadu     ·     Lepe slike iz sela kod Čačka: Stigli mladići sa Kosova koji peške idu u Novi Sad, baka Rada dočekala ih uz posebnu pesmu (FOTO)     ·     Uhapšen Miša Bačulov: Navodno pokušao da lažira svoje trovanje i da za to optuži državni vrh     ·     Nesvakidašnja scena kod Zlatibora: Krmača pobegla na magistralu a vlasnik prutićem pokušava da je vrati - vozači u neverici     ·     Tragedija kod Niša: Spasioci pronašli i izvukli telo starije žene     ·     Danas se zatvara jedna od najatraktivnijih pećina u Srbiji: Završena sezona u Potpećkoj pećini, vrata se otvaraju ponovo u aprilu sledeće godine     ·     Nezgoda na pruzi kod Mojkovca, dve osobe povređene: Došlo do kontakta teretnog voza i električne lokomotive, železnički saobraćaj na ovoj deonici zaustavljen     ·     Hitna pomoć na ivici izdržljivosti, lekari primili preko 150 poziva: Ambulante pune pacijenata, a samo osam puta izlazili na teren     ·     Ukinut pritvor državljanima Azerbejdžana i Turske     ·     Zabrinjavajuće brojke, a ambulante u Novom Pazaru i Tutinu poluprazne: Vakcine stigle, ali građani ih izbegavaju     ·     Vučić se danas sastaje sa ambasadorom Evropske unije u Srbiji Andreasom fon Bekeratom     ·     Tinejdžeri iz Tivta krali sve što ima točkove: Razbojici pali zbog obijanja automobila, bicikala i trotineta     ·    


Autor: RINA.rs

news

Jedan pogrešan korak i kraj, čak i bezazlene povrede mogu završiti tragično ako se nađete u planinskim vrletima: Spasilac sa Tare otkriva šta se sve može dogoditi u divljini i kako izbeći da vas oni izvlače sa nepristupačnog terena


Bajina Bašta - Na prvi pogled pitoma, ali u svojim dubinama i vrletima i te kako divlja planina Tara, tokom sezone koja sada već traje 365 dana u godini, privlači sve veći broj zaljubljenika u prirodu. Međutim, među njima dosta je planinara koji se upuštaju u avanture, ne sluteći da svoj život na taj način mogu staviti na kocku. U tim trenucima nastupaju oni - spasilački tim Nacionalog parka Tara.

- Planina Tara ima preko 300 kilometara obeleženih staza koje su predviđene za planinare i ljubitelje prirode. Upravo zbog avanturista koji se ogluše o upozorenja, bili smo prinuđeni da intervenišemo tokom prošle godine 14 puta, da spasemo toliki broj lica u tehničkim intervencijama. Ta lica se nisu izgubila već smo ih spašavali u nepristupačnim terenima pomoću opreme za spašavanje, nosilima, pojasevima, da se spuštamo niz litice kako bismo im spasili živote, kaže za agenciju RINA Milisav Mijatović Javor - rendžer-spasilac NP Tara.

U slučajevima kada se avanturisti ogluše o upozorenja, vidno obeležena putokazima na planinni Tari, mogu snositi posledice.

- U okviru Nacionalnog parka Tara postoji pravilnik o unutrašnjem redu koji definiše gde i kada ljudi mogu da se kreću. Sve van obeleženih staza je kršenje tog pravilnika, za koji prestupnik može dobiti prekšajnu prijavu ukoliko angažujete spasilačke timove u NP Tara. Takođe, postoje kazne koje su predviđene podzakonkim aktima, gde ukoliko nemate licencu za vođenje grupe možete ugroziti i druga lica - dodao je on.

Ono što spasioci prevashodno savetuju svim posetiocima na ovoj planini, svakako je da se upoznaju sa stazama kojima se kreću, a zatim i obaveste nekoga iz samog Nacionalnog parka, kako bi brzo reagovali u slučaju da im se nešto desi.

- Moraju nekome ostaviti podatke svog plana putovanja i predviđeno vreme kada bi se vratili kako bi u slučaju da nešto krene po zlu, spasilačke ekipe odmah se alarmirale i krenule u potragu, jer u slučaju da neko slomi mogu tokom pešačenja, pa čak i na plus 15 stepeni može dobiti hipotermiju. Čak i ukoliko su bezazlene neke povrede mogu dovesti do smrtnog ishoda. Uvek treba poneti, vodu, suvu odeću kao i pun telefon kako bi mogli da reagujete u nepredviđenim situacijama. Imali smo situacije gde zbog prevelike magle i snega majka i dete su se izgubili na 15 metara od glavnog puta, sve zbog panike a mi smo morali da reagujemo, ističe spasilac NP Tara.


04.03.2023.



Fotografije



x
  Prijava na RINAPRO