Nesvakidašnji dvorac u srcu Srbije: Kamen za njegovu izgradnju Ljubivoje je dovlačio ručno, a zbog kupole u vizantisjom stilu mnogi misle da je manastir (FOTO)     ·     Oko 30 sekundi je sama pokušavala da se odveže: Snimak otkriva kako je došlo do velike nesreće u kojoj je u Budvi poginula devojka iz Srbije     ·     Oglasila se Vlada Srbije: Velika najava povećanja prosečne plate     ·     Dačić prisustvovao promociji 719 polaznika četiri klase Centra za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici     ·     Poznato ko je izazvao požar na deponiji u Kraljevu, ekipe sve vreme dežuraju: Požar pod kontrolom, ali meštani su i dalje uplašeni (FOTO)     ·     Užas u Budvi: Devojka poginula tokom parasejlinga     ·     Opet teška nezgoda: Sudar motora i vozila u selu Uzići, vozač brzog dvotočkaša povređen     ·     Vučević: Molim studente koji žele da uče da još jednom razmisle o svojoj odluci     ·     Divlja, ali prelepa reka i čamac - avantura koja se ne zaboravlja: Limska regata na najlepši način spaja Srbiju i Crnu Goru duže od dvadeset godina (FOTO)     ·     Čačak će dobiti novu bolnicu po najsavremenijim standardima: Planirana još jedna kapitalna investicija u gradu na Moravi     ·     Državljanin Kosova pao na granici: Interpol ga tražio zbog teške kradje, sada ide na robiju godinu dana     ·     Tokom noći naglo porastao broj hitnih slučajeva u Kragujevcu: Pacijenti masovno traže pomoć zbog teškog disanja i visokog pritiska     ·    


Autor: RINA.rs

news

Ovo je mesto u Srbiji koje Kinezi obožavaju: Hiljade i hiljade kilometara prelaze da bi videli Kućicu na Drini kod Bajine Bašte. ona je za njih mesto iz bajke (FOTO)


Bajina Bašta – Saradnja Srbije i Kine je odlična, a da su to dve prijateljske zemlje najbolje pokazuje i poseta kineskog predsedika srpskoj prestonici. Ipak, nije samo Si Đinping oduševljen našom zemljom, već i hiljade i hiljade turista koji svake godine stižu iz Kine. Jedan od nezaobilaznih tački na njihovoj mapi je opština Bajina Bašta i to zbog kućice na Drini koja je za njih prava atakcija. Upravo zbog kućice na Drini broj kineksih turista zadnjih nekoliko godina se udvostručio. Nema te grupe turista sa istoka koja nije poželela da vidi, kako oni kažu, ovo srpsko čudo prirode.

Ovo je fenomenalno, kućicu sam videla samo na slici i poželala sam da je posetim uživo. Pokrenula sam prijatelje i stigli smo u Srbiju, a prva destinacija bila nam je upravo Bajina Bašta”, rekla je Lin iz Kine za RINU.

Gostima iz daleke Kine uopšte nije jasno kako usred reke, na kamenu može da se napravi kućica.

- Oduševljena sam kad vidim kako stoji, sve mislim da je pitanje trenutka kad će se srušiti, ali ona traje godinama i definitivno je stabilna”, rekla je Sami.

Kućica na Drini je od kolibe za odmor postala svetski hit, a svoju popularnost stekla je zahvaljujući mađarskom fotografu Ireni Beker, koja je učestvovajući na foto-safariju uhvatila odličan kadar, fenomenalno svetlo i najlepšu sliku sa Drine poslala u svet.

- Irenina slika nastala je u oktobru 2011. godine, prvo je na svetskoj mreži Nacionalne geografije bila proglašena za sliku dana, a zatim i za fotografiju meseca avgusta”, rekao je Ranko Milanović iz NP Tara.

Od tog trenutka nastaje magija, fotografija kućice na Drini obišla je čitav svet i doživela popularnost neslućenih razmera, a Bajina Bašta postala atraktivna turistička destinacija.

- Autorksa prava za ovu fotografiju od Irene Beker otkupila je kompanija “Palm springs” iz Berklija, koja je odštampala prazničnu čestitku sa ovim motivom koja se na svetsko tržište distribuira u milionskim primercima. Tako je ova destinacija postala još atraktivnija”, kažu u NP Tara.

O kućici na Drini pisali su skoro svi svetski mediji, priču je napravio Dejli mejl, a reportažu je radila i kineska nacionalna televizija, tako da u Bajinu Baštu kineski turisti ne dolaze samo leti, već tokom cele godine, a pored nezaobilazne Drine ne preskaču da posete ni planinu Taru.


08.05.2024.



Fotografije



x
  Prijava na RINAPRO