Čačak  - Na današnji dan, 28. avgusta 1930. godine, u selu Vidova kod Čačka rođen je patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Njegova Svetost patrijarh Irinej, svetovnog imena Miroslav Gavrilović.

Osnovnu školu završio je u rodnom selu, a potom Gimnaziju u Čačku. Nakon Bogoslovije u Prizrenu i Bogoslovskog fakulteta u Beogradu, njegov životni put bio je neraskidivo vezan za Crkvu i duhovnu prosvetu. Godine 1959. u manastiru Rakovica primio je monaški čin i dobio ime Irinej, a iste godine rukopoložen je u čin jeromonaha. Služio je kao profesor i rektor Prizrenske bogoslovije, a potom je izabran za vikarnog episkopa, da bi 1975. godine postao episkop niški.

Za patrijarha Srpske pravoslavne crkve izabran je 22. januara 2010. godine, a na tom mestu ostao je do upokojenja, 20. novembra 2020. godine. Sahranjen je u kripti Hrama Svetog Save u Beogradu.

Iako je najveći deo svog života proveo u službi Crkve, trag koji je ostavio u rodnom kraju ostaje posebno značajan. Meštani se sa osmehom na licu sećaju svog voljenog patrijarha.

- Nikad nije zaboravio svoje rodno selo, dolazio je da obiđe radove na crkvi koja se podiže u njegovu čast na brdu iznad naših kuća. To je bio veliki čovek, koji je svima pomagao i rečima i delima. Uvek je bio tu da sasluša i razume, naš svetac na zemlji. Velika je čast biti u srodstvu sa njim i vući iste korene. Pamtim ga kao divnog strica i pravog duhovnika. Svako ko ga je bar jednom video u životu imao je za njega samo divne reči, jer takav čovek se samo jednom rađa, kaže za RINU patrijarhov rođak.

Čačanski kraj može biti ponosan što je iz njegovog kraja potekao čovek koji je svojim životom i službom postao jedan od najznačajnijih duhovnih velikana svog vremena.