Ekocid na severu Crne Gore, pomor ribe u rekama postao svakodnevica: Hitno se oglasio ekološki aktivista Milorad Mitrović - ogovorni moraju da daju ostavke
Berane/ Pljevlja – Tužna ekološka slika stiže sa severa Crne Gore, jer su sve češći pomori riba u rekama. Poslednji u nizu zabeležen je u Biočkoj Lješnici, reci koja protiče kroz mesto Bioče između Bijelog Polja i Berana.
Ovaj ekološki incident je prijavljen policiji i tužilaštvu, budući da se radi o ozbiljnom ugrožavanju životne sredine i zdravlja ljudi, stoga sada tužilaštvo sada istražuje ovaj slučaj.
Ovaj, kao i nedavni ekološki incident na reci Ćehotini, bio je povod da se saopštenjem oglasi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koje izražava veliku zabrinutost i poziva sve relevantne inspekcije na pojačanu kontrolu zaštite prirode i životne sredine i kao i zdravlja ljudi.
Na njihovo saopštenje oštro je reagovao izvršni direktor NVO Breznica Milorad Mitrović koji je pozvao odgovorne da podnesu ostavke umjesto što javnost zamajavaju saopštenjima.
Saopštenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Direktorata za ribarstvo u kojem, kako navode, izražavaju svoju „veliku zabrinutost“, zbog sve učestalijih pomora ribe na crnogorskim rijekama – ne predstavlja nikakav iskorak u zaštiti prirode, već ruganje javnosti, vređanje zdravog razuma i dokaz institucionalne neodgovornosti koja se graniči sa otvorenim saučesništvom u ekocidu koji se svakodnevno dešava na očigled svih, kaže za RINU Mitrović.
Takođe, istakao je svoje mišljenje povodom oglašavanja Direktorata za ribarstvo.
- Podsećamo vas, gospodo iz Ministarstva, da vi niste formirani da izražavate osećanja – vi ste formirani da delujete, kontrolišete, sankcionišete i štitite prirodu u ime javnog interesa. A upravo to godinama ne radite. Ne možemo, a da vas ne pitamo, gde ste bili kada je došlo do trovanja jezera Otilovići i to čak dva puta? Niste bili zabrinuti kada su nepoznata lica bacala naftu u vodu iz koje se, vodom za piće, snabdevaju građani Pljevalja. Niste se oglasili ni kada su u ta ista jezera ubacivane alohtone i invazivne vrste ribe - smuđ, čime su uništavani autohtoni ekosistemi. To vam tada nije bio incident? Ili je jednostavno bilo lakše ćutati dok se priroda uništava na najbrutalniji način. Zabrinutost, nije dotakla ni kada je došlo do pomora ribe u Ćehotini. Ni tada vas nije bilo. Nije vas bilo ni kada je Osnovni državni tužilac u Pljevljima, povukao krivičnu prijavu protiv trovača, a vi ostali nemi, kao da vas se ne tiče, naveo je Mitrović u saopštenju.
Pozvao je odgovorne da podnesu ostavke umesto što javnost zamajavaju saopštenjima.
- Danas, kada su milioni tona otrova iz jalovišta u Šulima završili u podzemnim vodama, kad se dešavaju pomori ribe nizvodno od Rudnika uglja, Termoelektrane i rudnika u Šulima, vi ste odlučili da izdate saopštenje i „pozovete nadležne inspekcije“ da „pojačaju” kontrole (?) Danas ste „zabrinuti“. Danas apelujete. Ali danas je kasno. Direktorat za ribarstvo nije reagovao ni kada je trebalo, ni kako je trebalo. I nije stvar samo u vašem kašnjenju – već u potpunom odsustavu političke volje, znanja i profesionalne odgovornosti. Ne zavaravajte javnost patetičnim saopštenjima, već podnesite ostavke, jer sve dok vi „brinete“, priroda umire i nestaje i ono što je preostalo, zaključio je Mitrović u saopštenju.