Vatrena stihija na porodičnoj kući: Veliki požar izbio u ivanjičkom naselju Crnjevo     ·     Drama na aerodromu u Podgorici: Amerikancu u prtljagu pronadjen nišan, evo šta mu se stavlja na teret (FOTO)     ·     Gest za poštovanje, bravo: Mitar boluje od cerebralane paralize i njegovim roditeljima bilo je potrebno da im neko na planini ustupi plac, ponuda omah stigla sa Zlatibora     ·     Silovit sudar kod Prijepolja, vozila sa prednje strane smrskana: Nezgoda se dogodila na rizičnoj deonici u mestu Bistrica     ·     Napadnut Miloš Pavlović: Poznato je ko je napadač, odmah je uhapšen     ·     Krivične prijave protiv Čajetinaca koji su prodavali rakije bez akciznih markica na Zlatiboru: Policija pronašla preko 2000 litara     ·     Misterija nestanka dede Tomislava, otišao po drva i nikad se nije vratio: Bilo je mnogih dojava ali sve su bile netačne, nejasno gde je mogao da nestane     ·     Masovni ubica Uroš Blažić se posvađao u pritvoru     ·     Jak zemljotres pogodio Italiju     ·     Sviran kraj u korist đaka: Osnovna škola "Vuk Karadžić" u četvrtak počinje sa nastavom u punom kapacitetu - odluka doneta većinom glasova, u ostalim školama još uvek tenzija     ·     Alergije prave probleme Kragujevčanima, tokom noći javljali se pacijenti sa tegobama: Tokom poslednja 24 sata pregledano i 17 mališana     ·     Tempirana bomba zaustavljena kod Bubanj Potoka: Devetnestogodišnjak sa probnom dozvolom vozio 241 kilometar na čas, odmah isključen iz saobraćaja (VIDEO)     ·    


Školarine se umanjuju za 50 odsto, rastu plate zaposlenima: Ministarstvo se oglasilo o izmenama Zakona


Skupština Srbije usvojila je izmene i dopuneZakona o visokom obrazovanju, a Ministarstvo prosvete navelo je taksativno novine koje donosi:

Usvojenim Zakonom povećavaju se za 20 odsto, odnosno za 12 milijardi dinara, budžetska sredstva za visoko obrazovanje što je u skladu sa četvrtim zahtevom studenata. Takođe, predviđa se i izdvajanje sredstava koja će u celosti pokrivati stalne troškove visokoškolskih ustanova, veća izdvajanja za troškove materijala za visokoškolske ustanove, kao i pokrivanje u celosti troškova za druga primanja zaposlenih, u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom za visoko obrazovanje.

Pored toga, osnovica za plate u visokom obrazovanju izjednačuje se sa osnovicama plata zaposlenih na ostalim nivoima obrazovanja od 1. januara 2026. godine, a već su obezbeđena dodatna sredstava u iznosu od 5,7 milijardi dinara za povećanje plata zaposlenih u visokom obrazovanju za 15,97 odsto, od marta ove godine, kroz izmenu uredbi kojima se utvrđuju koeficijenti za obračun i isplatu plata zaposlenih u visokom obrazovanju.

Izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju predviđaju umanjenje školarina za 50 odsto direktnom refundacijom sredstava iz budžeta samofinansirajućim studentima državnih visokoškolskih ustanova.

Usvojenim zakonom prvi put se uvodi obaveza države da obezbedi sredstva i za troškove akreditacije studijskih programa i ustanova u Republici Srbiji, kao i troškove relevantnih međunarodnih akademskih akreditacija.

Takođe, dopunama Zakona uvode se mikrokredencijali (mali programi studija koji imaju jasno definisanu strukturu, svrhu i ishode učenja), radi stručnog osposobljavanja lica sa stečenim srednjim ili visokim obrazovanjem, u skladu sa potrebama tržišta rada, kao programi obrazovanja tokom čitavog života.

U cilju jačanja uticaja uposlenih na visokoškolskim ustanovama, Zakon predviđa smanjenje učešća predstavnika osnivača u organima upravljanja sa 30 odsto na 25 odsto u korist predstavnika zaposlenih na visokoškolskim ustanovama, pa je zastupljenost zaposlenih sada 60 odsto umesto dosadašnjih 55 odsto. Procenat učešća predstavnika studenata u savetu nije menjan, odnosno ostao je 15 odsto. Izmenama se skraćuje mandat organa upravljanja sa četiri na tri godine.

Sadržaj Zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju utvrđen je u saradnji sa predstavnicima akademske zajednice, odnosno sa predstavnicima Univerziteta u Beogradu, Univerziteta u Novom Sadu, Univerziteta u Kragujevcu, Univerziteta u Nišu, Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Državnog univerziteta u Novom Pazaru, Univerziteta umetnosti u Beogradu, kao i sa predstavnicima Ministarstva finansija i Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, a kao nastavak mnogo šire diskusije sa svim akterima u visokom obrazovanju kroz rad Radne grupe za analizu trenutnog stanja finansiranja visokog obrazovanja i za izradu nacrta zakona o visokom obrazovanju, koju je imenovala Vlada Republike Srbije 25. jula 2024. godine.


06.03.2025.



Fotografije



x
  Prijava na RINAPRO