Od razorene škole do prelepog mesta jedinstvenog na svetu: Ovako izgleda Muzej ćirilice u Bajinoj Bašti, obezbeđen novac za zvršetak radova - otvaranje institucije od nacionalnog značaja do kraja godine (FOTO)(VIDEO)
Bajina Bašta – Svi mi imamo jednog rođaka koji kaže „ćirilica je naša , ali pišemo latinicom jer nam je tako lakše“. Živimo u vremenu kada je lakše pronaći wi-fi nego korene. Ali, za srpsko nacionalno pismo ima još nade. Bajina Bašta je mesto gde ćirilica ima svoju ličnu kartu i pasoš, ali će imati i nešto sasvim jedinstveno – svoj muzej. Muzej ćirilice biće otrvoren do kraja godine i to u Rači, selu gde se nalazi velika svetinja u kojoj su monasi prepisavači još davnih dana sačuvali upravo ćirilicu od nestajanja pod naletima Turaka. Sada je ovo pismo dobilo svoj dom, a od stare uništene škole sada će biti objekat za ponos.
– Na projektu stalne postavke radio je tim izuzetnih stručnjaka iz oblasti srpskog jezika, ali i eksperti koji razumeju muzeologiju. Plan je da to ne bude klasičan muzej, već prostor okrenut savremenim posetiocima, sa velikim brojem digitalnih sadržaja. Cilj nam je da se kroz ekskurzije najmlađima probudi ljubav prema ćirilici i da u skladu sa savremenim trendovima prikažemo istorijat ćirilice – od početaka pismenosti kod Srba, preko reformatora i zabrana, sve do danas. Sve će biti prikazano na način prihvatljiv savremenim generacijama, sa željom da odu iz muzeja sa znanjem o našem pismu, ali i promenjenom svešću u smislu njegovog korišćenja. To su neki od glavnih ciljeva, kojima smo se vodili prilikom koncipiranja cele postavke, kaže za RINU Siniša Spasojević idejni tvorac ovog projekta.
Muzej ćirilice biće ustanova od nacionalnog značaja koja će na savremen način čuvati, negovati i promovisati srpsko pismo kroz istoriju, ali i usmeravati njegovu budućnost. Radove je obišao ministar kulture Nikola Selaković i danas je upravo u Rači potpisan ugovor između Ministarstva kulture i opštine Bajina Bašta kojim se omogućava završetak ovog kapitalnog projekta, ne samo za Bajinu Baštu i Zlatiborski okrug, nego i za čitavu Srbiju i srpski kulturni prostor.
- Ovaj ugovor vredi 33 miliona i 300 hiljada dinara. Kada se na to doda iznos sredstava obezbeđen prethodnih godina, dolazimo do preko 70 miliona dinara uloženih u ovaj projekat i obnovu stare seoske škole, kojoj je bilo suđeno da nestane, kao mnogim drugim školama po Srbiji, rekao je Selaković.
Muzej ćirilice je nacionalna ustanova koju je formalno osnovana na sednici Vlade Republike Srbije, na Dan slovenske pismenosti, dan Svetih Ćirila i Metodija, 24. maja 2025. godine.
- Muzej je formiran ne sa ciljem da bude samo ustanova zaštite kulturnog nasleđa, već i ustanova savremenog stvaralaštva. Do kraja godine ovde će biti postavljena moderna muzejska postavka koja će pratiti istoriju srpske ćirilice kroz vreme do današnjeg dana. Sama ustanova će se baviti onim što jeste sadašnjost naše ćirilice i onim što treba da bude njena budućnost. Ovo će biti težišna ustanova promocije, afirmacije i zaštite našeg nacionalnog pisma. Ćirilica nije samo sredstvo komunikacije. Ćirilica je za nas, Srbe, u apsolutnom smislu uporište nacionalnog i kulturnog identiteta. Ona je naša spona sa našim precima, spona sa prošlim vremenima i sa svime onim što je u srpskoj kulturi stvarano duže od jednog milenijuma, kaže ministar kulture.
Muzej ćirilice u Bajinoj Bašti finansiran je kroz projekat „Gradovi u fokusu“ koji je pokrenut pre oko deset godina. Tokom ovog perioda obnovljeni su muzeji, biblioteke, arhivi i Domovi kulture širom Srbije, ali u Bajinoj Bašti napravljeno je nešto novo. Stoga je Selaković pohvalio ideju i ažurnost lokalne samouprave i pozbao druge da se ugledaju upravo na ovu opštinu.
- Muzej ćirilice otvara ceo ovaj prostor, kao novu turističku, obrazovnu i kulturnu celinu. Posebno nam je važno što će ovde dolaziti deca kroz ekskurzije i učiti o našem jeziku i pismu. U ove tri budžetske tranše, pored Ministarstva, i opština Bajina Bašta je učestvovala, tako da projekat sa postavkom izlazi na oko 80 miliona dinara. Potrudićemo se da do kraja godine otvorimo Muzej ćirilice, jer nam je to od velikog značaja. Hvala još jednom Ministarstvu i svima koji su učestvovali, poručio je predsednik opštine Bajina Bašta Milenko Ordagić.