Još jedan fakultet izašao iz blokade: Velikom većinom glasova "za" počinje nastava na Tehničkom fakultetu u Zrenjaninu     ·     Blokaderi pojma nemaju ni koji su im zahtevi: Oglasila se Ana Brnabić nakon što su studenti tražili parlamentarne izbore     ·     Rok za prijavu stanja brojila preko aplikacije “Elektrodistribucije“ produžen do 10. maja     ·     Ukradenim nemačkim audijem pokušao da pređe u Srbiju: Oduzeta dva skupocena vozila na graničnim prelazima u Crnoj Gori     ·     Jabuke i uvozno povrće skuplje nego prošle godine, jagode od 400 pa sve do 700 dinara: Sve vrvi od naroda na čačanskoj pijaci, prodavci otkrivaju cene     ·     Hitno se uklanjaju oštećena i opasna stabla u Prijepolju: Prete da ugroze bezbednost građana i imovine     ·     Pritisak skače, ali i stres i temperatura: Ovo su razlozi zbog kojih su Kragujevčani za jedan dan pozvali Hitnu pomoć čak 189 puta     ·     Holanđani obožavaju srpsku planinu i kampovanje na njoj: Ovog proleća prve grupe već stigle na Zlatibor, kamp se prostire na dva hektara     ·     Policija na nogama: Traga se za muškarcem koji je ukrao auto dok je devojčica bila unutra     ·     Šok u Nemačkoj: Fridrih Merc nije postao novi kancelar     ·     Incident u strogom centru Užica: Muškarac naočigled svih ispisivao grafite po Gradskoj kući, uhapsila ga policija     ·     Pljuskovi praćeni gradom i jakim vetrom     ·    


Autor: RINA.rs


Prvi put u godini baš na Đurđevdan jela bi se jagnjetina: Etnološkinja otrkiva stara verovanja za današnji praznik - ako padne kiša, čeka nas sušno leto (FOTO)


Čačak - U srpskoj tradicijskoj kulturi, godina je bila podeljena na dva dela, zimski i letnji koji upravo počinje na Đurđevdan, kada se smatralo da vegetacija postaje lekovita i da ima posebna svojstva. Prema njenim rečima, u stočarskim krajevima na današnji dan posebna pažnja poklanjnana je ovcama, njihovom mesu i mleku.

- Prema nekim starim, narodnim običajima postojao je tabu nejedenja jagnjećeg meseca do današnjeg dana. Tako se na Đurđevdan vršila prva muža ovaca za tu godinu kao i ritualno, prvo konzumiranje jagnjećeg mesa u toj godini. Na današnji dan vršila se i ritualna muža ovaca koja se obavljala kroz venčiće koji su se pravili od bilja, obično đurđevka ili mlečike koji se beru petog ili šestog maja i prave. Na taj način se štite ukućani, stoka i ceo imetak, rekla je za RINU Jelena Milićević, master etnolog čačanskog Centra za negovanje tradicije.

Kada se govori o ljubavnoj magiji na današnji dan, Milićević kaže da je i tu neizostavni deo trava i vegetacija.

U nekim krajevima, mlade, neudate devojke bi se kitile na današnji dan grančicom graba da bi se u narednom period momci grabili za njih. U nekim drugim krajevima, devojke bi grabuljama grabile travu ili lišće kako bi se takođe momci za njih grabili”, rekla je ona.

Za današnji praznik se verovalo da može pokazati i kakve će biti vremenske prilike tokom predstojećeg leta.

- Ukoliko bi danas pala kiša odnosno ukoliko bi se, kako narod kaže `zamutila voda`, čekalo bi nas sušno leto. Isti je princip i za Veliki petak. Dakle, i na Veliki petak i na Đurđevdan ukoliko dođe do padanja kiše, leto će biti sušno. Veliki petak je bio kišan, a ostaje nam da vidimo da li će nas i danas kiša iznenaditi pa onda time i naslutiti sušno leto”, rekla je Milićević.

Ona je podsetila da se u periodu pre Drugog svetskog rata mladež okupljala na izvorima, pašnjacima ili proplancima i tu dočekivala današnji praznik, što predstavlja đurđevdanski Uranak.

- Mi smo danas svedoci da je ovo praktikovanje pomereno za pet, šest dana unapred ali treba znati odakle nam taj običaj koji sada praktikujemo za prvi maj, a zapravo bi trebalo na Đurđevdan”, zaključila je Jelena Milićević, master etnolog Centra za negovanje tradicije Čačak.

 


06.05.2025.



Fotografije



x
  Prijava na RINAPRO